Üye Paneli:

Çaykara Şelaleleri

a) Şekersu köyünden 1 Km aşağıda (Kuzeyde) yer alır. Sularını 50-60 metre altta bulunan gölete düşürmektedir. Şelaleye ulaşmak için ya Karaçam bölgesinden veya Şekersu köyünden gitmek gerekir.
b) Yeşilalan- Baltacılı deresi üzerinde ilçe merkezinden 2 Km uzaklıkta bulunur.Ulaşımı zor olması tanınmasını engellemiştir. Suları 20 metre yükseklikten alttaki gölete düşmektedir.
c) Uzungöl- Çaykara karayolu üzerinde Çambaşı deresi üzerindeki 8-10 metre yüksekliktedir.
e) Taşlıgedik köyü altında ve Taşlıgedik deresi üzerinde kademeli bir şekilde oluşan Şelale, Çamlıbaşı köyü yol ayrımından 200 metre aşağıdadır. Sular 5-6 metre yükseklikten kademeli bir şekilde aşağıya doğru inmektedir.


 

Çaykara Gölleri

a) Uzungöl :
Eski adı beldenin adı olan “Şerah” gölüdür. Yüksekliği 1250 m dir. İlçe merkezine 20 km uzaklıkta olup, oluştuğu zaman konusunda kesin bir bilgi bulunmamaktadır.Ancak Solaklı deresinin ana kolu olan Haldızen Deresinin önü, Beldenin Koşon mevkiinden büyük bir toprak kayması nedeniyle dere ağzını kapatması sonucunda oluştuğu bilinmektedir. Gölün 5000 metre aşağısında taşınmış toprak ve moloz taşları ile gölün kuzey batısındaki Plato görünümlü arazi bunu kanıtlamaktadır.Gölün çevresi 7 km, ebatı 1000 x500m, derinliği ise 20 m dir. Doğu ve Batı tarafı dağlık, Kuzey Güney tarafı bir plato görünümün de olup, etrafı tamamen yüksekliği 500 metreyi bulan gür karaçam ormanları ile kaplıdır. Özellikle ilkbahar aylarında karlar ın erimesi ve aşırı yağışların olması nedeniyle gölü besleyen Haldızen deresinin taşıdığı toprak ve moloz yığınlarının gölün yapısını bozmaması için özellikle son yıllarda büyük çalışmalar yapılmaktadır. Bu çerçevede ilk olarak DSİ tarafından iki adet gölet yapılmış olup, bu tedbirler alınmadan önce oluşan kum ve çakıl yığıntılarının kaldırılması için yeni bir proje çalışması başlatılmıştır. Gölün etrafındaki yerleşim alanlarının dışında çimenlik ve ormanlarla kaplı olduğu, sularının soğukluğu, tabii görünümü ile bir doğa harikasıdır. Bütün bu özellikleri taşıyan Uzungöl Beldesi Kültür Bakanlığı Trabzon Kültür ve Tabiat varlıkları Koruma Kurlunun 04.12.1988 tarih ve 3332 sayılı kararı ile birinci derece Sit Alanı ilan edilmiştir.
 

b) Aygır gölü
Eski adı Anzer Gölüdür. Anzer yaylasında bulunur. Çok küçük olmasından dolay kitap ve ansiklopedilerde yer almaz. Sadece Soğanlı ve Haldızen dağları üzerindeki buzul gölleri adı altında bilinir. Alanı 10 dönüm civarındadır. Sularını buzulların erimesinden alır.
 

c) Balık gölü
Demirkapı köyünün güneyindeki dağın doruğunda bulunur. Adını içinde yaşayan alabalıkların çokluğundan alır. Solaklı deresinin bir kolu olan Haldızen deresinin başlangıç yeri burasıdır. Gölün etrafı yazın dinlenme yeri için idealdir. Gölde balık avlamak Demirkapı Köyü Muhtarlığının iznine bağlıdır.
 

d) Karagöl
Yüksekliği 2000 metreyi bulan Karakaya dağının eteğinde bulunur. Adını da bu dağın adından alır. Gölün dibi çok siyah olduğundan görünmez. Su kaynağı buzulların erimesinden kaynaklandığı için yazın bile çok soğuk suya sahiptir.
 

e) Sarıgöl
Balık gölünün doğusunda yer alır. Diğer göller gibi bu gölde buzullarla beslenir.
 

f) Diğer buzul gölleri
Pir Ömer Gölü, Buzlu Göl, Koyun Gölü, Dipsiz Göl, Hatalan Gölü, Sırrı Göl ve Kazıklı Gölü sıralanabilir.
Yukarıda adı geçen göllerin (Uzungöl Hariç) hepsi buzul gölleridir. Bir kısmı sonbaharda sularını kaybeder. Örnek olarak Multat Yaylasının üzerindeki Kazıklı Gölü bunlardan biridir.Bu göllerin diplerinde çakıl, mil ve çamur bulunması ve çok soğuk olmalarından dolayı yüzmek için oldukça tehlikelidirler.

çaykara, ÇAYKARA, şelale, şelalesi,  şelaleleri, göl, göller,

Çaykara Tarihi, Çaykara Fotoğrafları, Eğitim ve Kültür, Çaykara Yaylaları, Şelaleler, Uzungöl, Çaykara Haritası


yukarıÇaykara Rehberi
Çaykara

trabzon.org
Copyright © 1998
Tüm hakları saklıdır.
mail@trabzon.org