Üye Paneli:

Çaykara Yaylaları

İlçeye bağlı yaylalar:
1-Ablayeras 2-Arapdere 3-Araşka 4-Barma 5-Bondilodi 6-Cahmut 7-Cerah 8-Eğrisu 9-Hanırmak 10-Halkomas 11-Sultanmurat Şehitleri 12-Kuşmer 13-Kakart görünüm 14-Koğuktaş 15-Limonsuyu 16-Lustra 17-Malakamboz 18-Mahtala 19-Multat 20-Mavreyas 21-Manoho 22-Öküzlü 24-Sarıkaya 25-Sıcakoba 26-Sultanmurat 27-Şekersu 28-Tabanoz 29-Turnalı 30-Vartan 31-Veli 32-Yente 33-Yurt
Yukarıda adı geçen Yaylalarda;
a) 30 Temmuz Kuşmer Yaylası şenlikleri
b) 23 Haziran Sultanmurat Yaylası Şehitleri anma törenleri
c) 07 Ağustos Sultanmurat yayla ortası şenlikleri
d) Şekersu Yaylasına ise Uzungöl'den günlük turizm turları düzenlenmektedir.Kuşmer Yaylası ile arka plandaki parçalı buzullardan bir görünüm.
Yaylalarda Eki ayının Sonunda yağan kar Yayla evlerini örter. Eğrisu Yaylasından Bir görünüm

kaynak sular (içme ve şifalı sular)
İlçemiz Karadeniz iklimi etkisinde olması nedeniyle, her mevsim yağış alan bir yapıya sahiptir. Bu nedenle kaynak suları çok fazladır. Genelde her akarsuyun kaynağı yer altı veya buzul kaynaklarından oluşur. İlçe merkezine Yeşilalan-Baltacılı mezralarından içme suyu sağlanmaktadır. Gerek ilçe merkezinde gerek se köylerde içme suyu sıkıntısı bulunmamaktadır. Kaplıca ve şifalı sular bakımından ilçemiz olukça fakirdir. Bilinen şifalı suları şunlardır.
a)Hadi Suyu; suyun sıcaklığı 180 C dir. Debisi ise 0.5 lt/s dir. İlçenin eskiden beri bilinen en önemli maden suyudur. İlçe Merkezine 4 km uzaklıktadır. Bazı deri ve böbrek hastalıklarına iyi geldiği söylenir.
b)Buşur Suyu; Cahmut yaylasına yakın Buşur mevkiindedir. Böbrek taşları için önemlidir. İçindeki metallerin analizi yapılmadığı için fazla içilmesi sakıncalıdır.
c)Eğridere Köyü Harsan mevkii Maden Suyu; bazı deri hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.
Yukarıda adı geçen maden sularının analizleri yapılarak hangi mineralleri içerdikleri araştırıldığı takdirde yöre insanına faydalı olacağı kanısındayız.
iklim
İlçede genelde Karadeniz (ılıman ) iklimi görülür. Her mevsim yağışlıdır. Yağışların büyük bölümü Sonbahar ve Kış aylarında ve kısmen de İlkbahar aylarında görülür. Güneye doğru Bayburt ili sınırından öteye Karasal iklim görülmeye başlar.Yıllık yağış miktarı 1500 m3 civarındadır. Kışlar İlçe merkezinde ve ilçeye yakın bölgelerde fazla soğuk olmamasına karşın yüksek kesimlerde aşırı karlı ve soğuk geçer. En soğuk aylar Ocak, Şubat ve Mart aylarıdır. Bu aylarda ortalama sıcaklık 5-70 C aracında olup, buzlu gün sayısı 10-15 gün civarındadır.Yükseğe çıkıldıkça buzlu gün sayısı artar.Yaylalarda genelde Ekim ayı sonunda kar yağması sonucu zemin karla kaplanır ve Mayıs ayına kadar erimez. Bu aydan sonra yaylalar yeniden şenlenmeye başlar. En sıcak aylar Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Bu aylarda ortalama sıcaklık 200 C civarındadır. Yükseğe çıkıldıkça sıcaklık düşer.İlçe genelinde yıllık sıcaklık ortalaması 140 C‘dir.Yağışların fazla olması havadaki nem oranının yüksek olmasına neden olmaktadır. Bulutluluk oranı % 65 civarındadır. Açık gün sayısı 70 günü geçmez. İlçede oluşan hakim rüzgarlar şunlardır;
a)Poyraz; Bol yağış getirir.
b)Lodos; Fırtına biçiminde eser.
c)Kıble; sıcaklığı artırır.
d)Fön kışın kar eritici; yazın bitkileri koruyucu özelliktedir.
Çaykara’nın güneyini kaplayan Soğanlı ve Haldızen dağları Doğu Anadolu’dan gelen soğuk havayı kısmen keser. Denizden yükselen nemli havanın yağışı kıyılara bırakması, ilçenin iklimini kıyı kesiminden kısmen de olsa farklı kılmasına sebep olur. Genelde yamaç yağışları görülür. Sonbahar ve İlkbahar gezici basınç merkezlerinin neden olduğu cephe yağışları, seyrekte olsa görülür. Soğanlı dağında dağ geçidi tepesinde Bayburt tarafı açık güneşli Çaykara tarafı ise sisli görünümlü bir doğa harikası olayı olup, farklı iklimlerin karşılaştıkları alandır.Yani karasal iklim ile Karadeniz ikliminin karşılaştıkları alandır. Bunun sonucunda Çaykara tarafı orman örtüsü, Bayburt ovası ise çıplak görünümdedir.

 

 

çaykara, ÇAYKARA, yayla, yaylası, yaylaları, resimleri, manzara, fotoğraflar

Çaykara Tarihi, Çaykara Fotoğrafları, Eğitim ve Kültür, Çaykara Yaylaları, Şelaleler, Uzungöl,

 Çaykara Haritası


yukarıÇaykara Rehberi
Çaykara

trabzon.org
Copyright © 1998
Tüm hakları saklıdır.
mail@trabzon.org