Üye Paneli:
 

Of İklim

Of ilçesinin iklimi, Doğu Karadeniz Bölgesi’nin iklim özelliğine sahiptir.

Yağışların her mevsimde bol olması ve sürekliliği yöre ikliminde etkilidir. Yağışın en fazla olduğu dönem sonbahar mevsimidir. Yıllık yağış ortalaması Rize ilinin yağış ortalamasına yakındır.

 
Denizin düzenleyici etkisi termostat özelliği taşır. Bu nedenle hem günlük hem de yıllık sıcaklık farklarının fazla olması önlenir. Yaz aylarında fazla sıcaklar olmadığı gibi kış aylarında da dondurucu özellikte soğukların olmadığı görülür. Her mevsim yağışlı, yazları serin, kışları ılık geçer.Yüzey şekillerinin birdenbire yükselmesi hava kütlelerinin hareketlerini engelleyici özellikler taşır. Yükselmeye çalışan hava kütleleri bu dağlara tırmanırken sürtünme ve yükselmeye bağlı soğuma sonucu yoğunlaşma olayı meydana gelir. Yoğunlaşma sonucu yamaç yağışları denen yağış şekli meydana gelir. Bu yağışlar yükseltiye bağlı olduğundan orojenik yağışlar adını da alırlar. Bu yüzden sürekli yağışların olması olasıdır.

Güneye doğru dağların yükseltisinin fazlalığı, düşen yağışların yükseltiye bağlı olarak dolu veya sulusepkene dönüşmesine yol açar. Dağların kuzeye bakan yamaçlarında, çoğu zaman yağış ve sislerin hiç eksik olmadığı halde iç kesimlerle sınır olan bu dağların güney yamaçlarında yağış ve sis olayı görülmesi ender olur. Örneğin; Kuşmer Yaylası Of ve Çaykara ilçelerine ait olduğu halde dağların güneye dönük yüzünde olması nedeniyle yağış ve sis fazla görülmez.

Yağış Miktarları
Yurdumuzun en fazla yağış alan yöresi Rize’dir. Rize iline çok yakın olan Of ilçesinde de yağışlar buna yakındır. Yıllık yağış miktarı Rize’de 2357 mm iken Of’ta bu miktar 1672 mm olarak görülür.


yukarı

Of Rehberi
Of

trabzon.org
Copyright © 1998
Tüm hakları saklıdır.
mail@trabzon.org