Üye Paneli:
 

Tonya'nın Sosyal DurumuGerek Merkez Belediyesine gerekse Iskenderli Belediyesine bağlı mahalleler tamamen köy karakteri taşımaktadır. Konutlar eski usullerle yapılan kargir binalardır. Son yıllarda daha çok mahallelerde betonarme binalar yapılmaya başlanmıştır. Mahalle ve köylerde kiralık konut yoktur.İlçe halkı tarım ve hayvancılıkla uğraşmakta olup, tarım çalışmalarının başında tarla tarımı gelmektedir. Arazinin dar oluşu ve iklim şartlarının elverişli olmayışı, yetiştirilecek ürünlerin az oluşuna neden olmakta, alınan ürün satış amaçlı olmayıp, halkın kendi ihtiyacını karşılayacak şekilde yetiştirilmektedir.

İlçe halkının tamamına yakını tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. İlçe genelinde büyükbaş hayvanlar beslenir. Küçükbaş hayvan sayısı azdır. Son yıllarda ilçemizde hayvancılık büyük bir gelişme göstermiştir. 1965 yılında İlçe merkezindeki tabii tohumlama labaratuvarındaki 20 adet Jersey ırkı boğa ile yerli kara ırk Jersey melezi haline getirilmiştir. Günümüzde ise bütün ırklar, Tarım İlçe Müdürlüğünde kurulan suni tohumlama labaratuvarında tohumlama yapılmaktadır. İlçemizde yaklaşık 16 bin (saf jersey ve melezleri) baş sığır mevcuttur.

Hayvancılığın gelişmesi sonucu 1972 yılında kurulan kooperatif aracılığı ile süt fabrikası kurulmuştur. Bu fabrikada işlenen sütler kaşar peyniri, beyaz peynir ve tereyağı olarak yurt genelinde pazarlanmaktadır.

İlçe halkının önemli geçim kaynaklarından biri de gurbetçiliktir. Başta Zonguldak olmak üzere yurdun birçok yerinde çalışan Tonyalılar vardır. Bunun yanında Almanya, Avusturya, Fransa, Hollanda ve Belçika gibi Avrupa devletlerinde çalışan Tonyalı işçiler de ilçenin ekonomisine büyük katkıda bulunmaktadır.

 

Tonya, tonya, ilçe, ilçesi, sosyal, tonyanın, sosyolojik, durum, Sosyal, resimleri, belediyesi, belediye

Tonya Tarihi,Tonya Fotoğrafları, Eğitim ve Kültür ,Atma Türküler ,Tonyalı Yazarlar ,Ekonomi ,Sosyal Durum ,Tonya Haritasıyukarı

Tonya Rehberi
Tonya

trabzon.org
Copyright © 1998
Tüm hakları saklıdır.
mail@trabzon.org