Üye Paneli:
 

Yomra Ekonomisi

TİCARET

TRABZON DÜNYA TİCARET MERKEZİ
Türkiye’nin ikinci Dünya Ticaret Merkezi Trabzon Valiliği’nce, İstanbul Dünya Ticaret Merkezi AŞ öncülüğünde Trabzon İl Özel İdaresi, Trabzon Belediyesi, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası, Kaşüstü Belediyesi ve TTB’nin katkıları ile 2003 yılında hizmete açılmış ve Trabzon’da uluslararası fuarcılığın gelişiminin bir halkası daha tamamlanmıştır.Trabzon Dünya Ticaret Merkezi İlçemiz Kaşüstü Beldesi sınırlarında 90 000 m2 üzerinde hizmet vermekte olup içerisinde sergi salonları, kongre merkezi ve otel gibi hizmet birimleri bulunacaktır.


TARIM VE HAYVANCILIK

GENEL TARIM
İlçemizin toplam yüz ölçümü 20700 Hektar olup işlenen tarıma elverişli araziler toplam arazinin % 36,7 sini teşkil etmektedir.Bunun en fazlasını 6214 Hektarla Fındık arazisi, geriye kalanını da Çay,Mısır, Patates ve diğer sebzeler oluşturmaktadır.İlçemizde makineli tarım olmadığından çiftçiler kolay geçim kaynakları sağlamak amacıyla ekilebilir arazilerin çoğunluğunu fındık bahçesi olarak tesis etmişlerdir. Tarla ve bahçe ekim alanları ise sahil kuşakta tamamen sebze bahçesi şeklinde, orta ve yüksek kuşakta ise mısır, hibrit tohumlar sayesinde ürün artışı sağlamaktadır.Fındık ürünü dışında yapılan diğer sebze ürünü yetiştiriciliği tamamen aile ihtiyaçlarını giderme amacına yöneliktir.


Meyvecilik
İlçemizde kivi ve ceviz hariç toplu meyve bahçesi olmayıp meyve ağaçları fındık bahçesi ile tarla alanı kenarlarına münferit olarak dağılmıştır. İlçemizde genellikle elma, armut, erik, kiraz, dut, muşmula, incir, karayemiş, mandalina, ayva ve nar gibi çeşitli meyveler yetiştirilmektedir.82 dekar sahada Slajlık Mısır Üretimini geliştirme,100 dekar sahada Ceviz yetiştiriciliğini geliştirme projesi gerçekleştirilmiş olup, Macar fiği, Kivi, Narenciye, Trabzon Hurması yetiştiriciliği için gerekli tohum ve fide temin edilemediğinden gerçekleştirilememiştir

Arıcılık
İlçemizde 102 arıcı ailesi mevcut olup, 2600 civarında arılı kovan mevcuttur. Bu arıcıların 61’ i seyyar 41’ i sabit arıcılık yapmaktadır.


Su Ürünleri
İlçemizde 35 tekne mevcut olup, amatör balıkçılık yapılmaktadır.5 adet tatlı su balıkçılığı yapan işletme mevcut olup 5-15 ton kapasitelidir.

Bitkisel Üretim
İlçe Müdürlüğümüz tarafından Özel İdare katkılı 5 adet plastik sera çitçilerimize yapılmıştır.Bu seralarda kışın marul, ilkbahar döneminde turfanda salatalık, yaz döneminde salatalık, domates üretimi ve süs bitkileri yetiştirilmektedir.Bununla birlikte İlçemizde domates, salatalık,dolma biber, sivri biber, patlıcan, lahana, kabak, taze fasulye ,bezelye ve pırasa gibi çeşitli sebzeler aile sebzeciliği şeklinde yapılmaktadır.

Hayvancılık
İlçemizde hayvancılığı geliştirme ve koruma kontrol kapsamında, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının katkılarıyla 25 çiftçiye 250 baş kuzulu koyun ve 9 koç verilmiştir.10.469 hayvan hastalık taramasından geçirilmiştir. 964 arılı kovan hastalık taramasından geçirilerek sağlık raporu verilmiştir.1187 büyükbaş sığıra kulak küpesi takılmıştır.

KOOPERATİF DURUMU
İlçemizde 2 adet Tarım Kredi Kooperatifi, 1 adet Fındık Tarım Satış Kooperatifi , 1 adet Esnaf Kefalet Kooperatifi, 1 adet Ziraat Odası Kooperatifi,1 adet Orman Kalkınma Kooperatifi, 1 adet Marangozcular Kooperatifi, 1 adet Mobilyacılar Sanayi Sitesi Kooperatifi, 1 adet Taşıyıcılar Kooperatifi ve 1 adet Tarımsal Kalkınma Kooperatifi olmak üzere 9 adet Kooperatif mevcuttur.

BANKALAR
İlçemizde T.C. Ziraat Bankası olmak üzere 1 adet Banka şubesi mevcuttur.

SANAYİ
İlçemizde 169 adet dükkan kapasiteli 1 adet Küçük sanayi Sitesi mevcuttur. İlçemiz sınırları içinde 10 adet Sanayi kuruluşu vardır.

DEM-ÇAY GIDA SANAYİİ TİCARET A.Ş.
DEM-ÇAY Şirketinde 35 daimi personel ve 85 geçici personel çalışmaktadır. Bu şirkette yılda üç ay çay alımı yapılmaktadır. Yıllık kapasitesi 285,500 kg. olup, paketleme kısmında 750 ton çay işlenerek paketlenmektedir.

KARSUSAN (KARADENİZ SUÜRÜNLERİ SANAYİ
04-05-1976 tarihinde faaliyete geçen Balık unu-yağı ve konserve tesisinin yıllık üretim kapasitesi 600-700 ton civarındadır.

HÜRSAN KAZAN SANAYİ
1969 Yılında faaliyete geçen bu tesisin yıllık üretimi; Yakıt tankı 300.000 litrelik, kalorifer kazanı, buhar kazanı, eşanjör, sıcak su boiteri...

ÖZGÜN GIDA FABRİKASI
Fındık içi ihracatı yapan fabrika 2003 yılında faaliyete geçmiştir.

KISMET UN FABRİKASI
Bu Fabrikada un ve kepek üretilmektedir. Günlük kapasitesi 75 Ton civarında olup, 2002 yılında 10,000 ton buğday işlenmiştir. Bu Fabrikada 30 Personel görev yapmaktadır.

ÜÇSAN MAKİNE VE DÖKÜM SANAYİ
1991 yılında faaliyete geçen geçmiş olup, yapılan siparişe göre Çay Makinesi ve muhtelif makinelerin dökümü yapılmaktadır.

KÜÇÜKARSLANLAR BAKIR-ÇİNKO SANAYİ
968 Yılında faaliyete geçen tesisin yıllık üretimi 1500 ton olup, bakır ve çinko levha üretimi yapılmaktadır. Bu fabrikada 45 Personel çalışmaktadır.

KİSKA KOMANDİT ŞİRKETİ
1991 Yılında faaliyete geçmiş olup günde ortalama 10 m3 beton işlenir. Bu fabrikada 25 personel çalışmaktadır.

HACIHAMZAOĞLU HAZIR BETON
2003Yılında faaliyete geçmiştir.

FRİBAL KONSERVE ve SOĞUTUCU TESİSLERİ
Bu tesis şu anda sadece soğuk hava deposu olarak kullanılmaktadır.

yomra, Yomra, Yomra, ilçe, ilçesi, tarih, tarihi, bilgi, belediyesi, trabzon, resimler, fotoğraflarıyukarı

Yomra Rehberi
Yomra

trabzon.org
Copyright © 1998
Tüm hakları saklıdır.
mail@trabzon.org