Üye Paneli:
 

Düzköy Sosyal Yapısı

İlçemizde başta hayvancılık olmak üzere, tarla ziraatı yapılmaktadır. Tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin daha çok kadınlarca yapılmasına mukabil erkek işgücünün önemli bir kısmı İlçe ve İl dışına mevsimlik işgücü olarak gitmektedir.

En önemli ekonomik faaliyetten biride hayvancılıktır. Süt üretimi teşvik ve kontrol amacıyla sütte kg başına 2 YTL ödeme yapılmıştır. Süt fabrikalarına teslim edilen aylık süt müstahsil faturaları kontrol ve onayı yapılmakta ve vatandaşlarımıza çiftçi belgesi düzenlenmektedir. Sun-i tohumlama çalışmaları kapsamında altı aylık dönem içerisinde 40 adet tohumlama yapılmış ve tohumlama yaptıran çiftçilerimize 660.000.000 TL destekleme verilmiştir. İlçemizde hayvanlardan daha iyi bir damızlık sığır elde etmek için sun-i tohumlama çalışmalarına ağırlık verilmektedir. Sun-i tohumlama çalışmaları yurt dışından ithal edilen süt sığırlarının sun-i tohumlama çalışmalarıyla başlamış olup bu işlem yerli ırkların üzerinde de devam etmektedir.

 

İLÇEMİZDE BÜYÜKBAŞ HAYVAN  SAYISI

                CİNSİ                                                                SAYISI/span>

Saf kültür ırkı                            :    1.220 adet ( Jersey, Holştein, Simental)

            Jersey kültür melezi               :    8.670          

            Yerli ırk sığır                             :    500

Bundan başka 1.480 civarında koyun bulunmaktadır. Bu güne kadar yurtdışından toplam 120 adet iyi cins süt sığırı ithal edilerek vatandaşlara dağıtılmıştır. 11.000 civarında yumurta tavuğu bulunmaktadır. İlçemizde 6 köy 1 mahallede toplam 1300 yeni usul kovanda yaklaşık 19.500 kg bal üretimi yapılmaktadır.                                                                 

Süt üretimi dışında Pazar için üretim yok denecek kadar azdır. Arazi şartlarının uygun olmaması nedeniyle tarımda makineleşme mümkün olmamıştır. Arazi kıt olup, çok küçük parçalara ayrılmıştır. 

Çiftçi  kayıt sistemi ve doğrudan gelir desteği uygulamaları

             2005 yılı doğrudan gelir desteği çalışmaları devam etmektedir.

İlçemiz Genelinde yetişen ürünler aşağıdaki gibidir.

   CİNSİ

EKİLEN ALAN

ÜRETİM MİKTARI(TON)

Mısır(Dane)

2.240

5.600

Mısır(Hasıl)

10

80

Mısır(Slaj)

3

90

Patates

470

7.050

Fasulye

40

40

H.Pançarı

14

340

Yonca

90

540

Lahana

12

90

Fındık

150

198

Fiğ

3

18

Tarım ve hayvancılık dışında küçük çaplı tamir atölyeleri  mevcuttur. Bunlardan 2 adedi soba üretimi yapmaktadır. İlçemizde yalnızca T.C. Ziraat Bankası faaliyet göstermektedir.

Yaylalarımıza yayla turizmi bakımından rağbet vardır. Sahil kesimlerinden bazı vatandaşların yaz sezonu için yayladan ev kiralamaya başladıkları gözlenmektedir.        Yaylada  oluşmaya başlayan çarpık yapılaşmanın önüne geçmek için belediyece bir mevzii imar planı yaptırılması yararlı olacaktır.    

            İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından ev ekonomisi, hayvancılık ve çiftçi eğitimi çalışmaları devam ettirilmektedir.

            İlçede esnaf kefalet kooperatifi, esnaf odası ve ziraat odası mevcuttur.

 

 Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Tarafından Yürütülen  Projeler

 

   Halıcılığı Destekleme Projesi :

            Halıcılık kurslarında öğrenim gören kursiyerlere iplik yardımı sağlamak, evlerinde kendi kendilerine üretici olmak olgusunu kazandırmak ve halıcılık sanatını bölgeye yerleştirmek için halıcılık projesi hazırlanmıştır.

            Bu proje kapsamında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu Genel Sekreterliğinden 11.255.000.000.TL. ödenek temin edilmiştir. Proje çalışmaları devam etmektedir.

 

 Cevizcilik Projesi   :

            S.Y.D.Vakfı ve İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. Proje karşılığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu Genel Sekreterliğinden gelen 5.000.000.000 TL’lik ödenekle bu güne kadar 1000 adet aşılı ceviz fidanı dağıtımı yapılmıştır. Geri dönen paralar vakıf hesabında toplanarak tekrar ceviz fidanı dağıtımı yapılacaktır. Proje çalışmaları devam etmektedir.

 

             Folklorik Düzköy Bebeği        :

            Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve Pratik Kız Sanat Okulu işbirliği ile hayata geçirilen Folklorik Düzköy Bebeği Projesi kapsamında üretilen Folklorik Bebekler satışa çıkarılmıştır. Ekonomik Potansiyeli düşük olan İlçemizde hiçbir uğraşısı bulunmayan genç kızlarımıza yeni iş imkanı sunan proje  İlçemizin ekonomisine ve tanıtımına da katkıda bulunmaktadır.

            Proje karşılığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Teşvik Fonu Sekreterliğinden 11.844.YTL’lik ödenekle bu güne kadar 421 folklorik bebek üretimi yapılmıştır. Bunlardan 231 tanesi satılmış 6.713 YTL girdi sağlanmıştır. Proje çalışmaları devam etmektedir.yukarı
Düzköy Rehberi
Düzköy

trabzon.org
Copyright © 1998
Tüm hakları saklıdır.
mail@trabzon.org