Üye Paneli:
 

Sis Dağı

Doğu Karadeniz dağları içerisinde kültürel ve tabi güzelliği açısından çok önemli bir yeri olan sis dağına Trabzon'dan ya da Gümüşhane'den ulaşılır. Her yıl belli zamanlarda sis dağında binlerce insan toplanarak sis dağı şenliklerini gerçekleştirirler. Sisdağı sisli olur suyu bulanık olur der türkünü biri. Sis eksik olmaz başından ya da eteğinden. Fakat sisin bir dağa böyle yakıştığına hiç bir yerde şahit olamazsınız. Çoğu zaman bulutlar dağın zirvesine ulaşamaz.

 Dumanın içerisinde yavaş yavaş yolculuk ederken birden zirvede çok yoğun bir güneş ışığıyla karşılaşırsınız. Bulutların üzerinde uçtuğunuz ya da uçan bir adanın üzerinde oluğunuzu sanırsınız. Çevresinde dev uçurumlar olan yem yeşil bir düzlük işte size şenlik meydanı.

Bir rivayet anlatılmaktadır. Rus işgali sırasında köylü 7 genç kız namuslarına bir zarar verilmesinden korkarak dağın zirvesine sığınmıslar. Daha sonra Rusların dağa doğru geldiğini haber alınca ve saçlarını birbirine bağlayarak kendilerini uçurumdan aşağı atmışlar. Bu nedenle onların kendilerini attıkları yere 7 gelin tepesi denmeye başlanmış. Sis dağını gezdikten sonra Acısuya uğramayı ihmal etmeyin. Buraya yakın olan Acısu bildiğimiz maden sodası.

 Çeşmeden maden sodası içmek denemeyenler için ilginç gelebilir.


 

trabzon, yayla, sis, dağı, sisdağı, sisdağı, resimleri, resimler

Yayla Kültürüü, Yayla Turizmi, Yaylalar Arası Mesafe, Şenlik Tarihleri, Zigana Yaylası, Sis DağıHıdırnebi Yaylası, Kadırga Yaylası, Diğer Yaylalar, Yayla Şenlikleri

 

yukarı

Trabzon Rehberi
Genel Bilgiler:
Tarihçe:
Tarihi Yapıtlar:
Trabzon Yaylaları:
Turizm Rehberi:
Trabzon Özlemi:

trabzon.org
Copyright © 1998
Tüm hakları saklıdır.
mail@trabzon.org