Üye Paneli:
 

Yayla Şenlikleri

Yemyeşil doğası, yaşam kültürü, yemek tarzları ve Yayla Şenlikleri ile Trabzon bambaşka...


Yeşilin her tonunu Karadeniz'den başka nerede görebilirsiniz? Dağların kahverengisi, gökyüzünün mavisi, ağaçların yeşili ile tüm renklerin bir arada ahenkle uyumunu izleyebileceğiniz tek yer Karadeniz'dir. Hırçın dalgaların sahile vuruşu, balıkçı tekneleri, fındık ve çay bahçeleri, farklı mutfakları, yaşam kültürleri, bakır işçiliğinin ve kuyumculuk sektörünün önde gelen şehirlerinden biri olması ile Karedeniz bambaşkadır.

Karadeniz'de şehirleri keşfetmenin en güzel yolu uzun yürüyüşler yapmaktır. Doğası, havası, suyu bu kadar güzel olan bir bölgede yapılacak en önemli aktivite yürüyüştür. Karadeniz'de tatil yapmak demek, yeşilin ve bol oksijenin tadını çıkartmak anlamına gelir.

Trabzon, Karadeniz bölgesinde turistlerin en çok ilgisini çeken yerlerden bir tanesidir. Gezilebilecek bir çok mekan ile kültür ve doğanın birbiriyle mükemmel uyumu göz doldurucudur. Atatürk Köşkü, Trabzon Müzesi, Trabzon Kaleleri, doğa harikası gölleri görülebilecek yerler arasındadır.


Sümele Manastırı
Trabzon özellikle Sümele Manastır'ı ile ilgi çekmektedir. Sümele, dağların arasına kurulmuş bir manastır olduğu için oraya ulaşmak için patika bir yoldan gitmeniz gerekmektedir. Araçla manastırın 200 metre yakınına kadar gidebiliyorsunuz, sonrasında ise yürümeniz gerekmektedir. Kelime olarak, siyah anlamına gelen manastır, halk arasında Meryem Ana Manastırı olarak da bilinir. Bu manastıra ait bir çok efsane üretilmiştir. Bu efsanelerin arasında en bilindik olanı ise; iki Atinalı rüyalarında Hz.Meryem'i görürler, ve Hz. Meryem onlara bu manastırın yerini ve buraya nasıl gideceklerini anlatır, bu rüya sonunda yerinin bulunduğu söylenen manastır, güzelliği kadar efsanesiyle de ilgi çekici bir hal almıştır.

 

 

trabzon, yayla, senlik, şenlik, şenlikleri, resimler

Yayla Kültürü, Yayla Turizmi, Yaylalar Arası Mesafe, Şenlik Tarihleri, Zigana Yaylası, Sis DağıHıdırnebi Yaylası, Kadırga Yaylası, Diğer Yaylalar, Yayla Şenlikleri

yukarıTrabzon Rehberi
Genel Bilgiler:
Tarihçe:
Tarihi Yapıtlar:
Trabzon Yaylaları:
Turizm Rehberi:
Trabzon Özlemi:

trabzon.org
Copyright © 1998
Tüm hakları saklıdır.
mail@trabzon.org